Literowe zabawianki seria dla pięciolatków autorstwa Joanny Białobrzeskiej

 

Pewnego dnia Tosia otrzymuje tajemniczą przesyłkę. W paczce jest książka. Gdy dziewczynka zaczyna ją przeglądać, dzieje się coś niezwykłego… Przenosi się do Królestwa Literek. Oto początek niesamowitych przygód z literkami.

Każda bajka to historia poznania jednej spersonifikowanej literki. Pierwszą literą, którą Tosia poznaje jest E – Elegantka. Pasją Elegantki jest moda.

Zabawa z każdą literą trwa kilka dni. Dzieci mają do wykonania różnorodne zadania, m. in. kolorują lub wyklejają litery, omawiają ilustrację ukazującą daną literę w charakterystycznej dla niej sytuacji, rysują obrazki według własnego pomysłu, analizują i omawiają zdjęcia oraz historyjki obrazkowe. Projektują np. bilet czy medal. Poznają zasady zdrowego żywienia przy okazji poznania liter Ł – Łakomej i Ż – Żarłocznej. Różnicują środowiska przyrodnicze z żyjącymi w nich zwierzętami, analizują zjawiska charakterystyczne dla pór roku.

Rozmawiamy o emocjach
Bajkowe literki wprowadzają dzieci w świat emocji, sposoby ich okazywania oraz rozumienia sytuacji, które je wywołują. Tosia poznaje literki: R – Radosną, M – miłą,  U – Upartą, S – Smutną, K – Kłótliwą, O – Obrażalską i Z – Złośliwą.

Literowe zabawianki inspirują do omawiania wielu zagadnień, dzięki którym w naturalny sposób można rozmawiać z dziećmi o różnych emocjach i ich wpływie na nasze zachowania w relacji z innymi osobami.
Spersonifikowane literki mają różne charakterki warto je dokładniej poznać , by zrozumieć, że nie zawsze nasze zachowania wynikające z emocji są dla innych miłe.


Bajki czyta Edyta Olszówka
(Płyty CD).

Kliknij w baner poniżej, aby posłuchać bajek:

 

   Anna Wolska-Mielniczuk

Już dwukrotnie z różnymi grupami miałam okazję pracować z tym pakietem. Podoba mi się pomysł nadania cech charakteru literkom. To jest chyba najciekawsze dla dzieci, że nie poznają litery R, tylko Radosną, więc łatwiej jest im zapamiętać literki, kojarząc je z pewnymi postaciami i cechami. Atrakcyjne są bajki towarzyszące każdej literce. W czasie ich słuchania dzieci bardzo mocno przeżywają opisywane przygody.

 

    Ewelina Mianowicz-Mikołajczyk

Dotychczas prowadziłam dwie grupy pięciolatków, wykorzystując „Literowe zabawianki”. Podoba mi się ten pakiet, ponieważ pozwala na twórczą pracę z dziećmi. Jest tam mnóstwo propozycji zabaw wspierających poznawanie świata. Ale także ja, jako nauczyciel, mam wiele inspiracji i zachęty do podejmowania własnych działań. Pracę z tymi materiałami mogłam dostosować do potrzeb moich grup, w których były dzieci z różnorodnymi trudnościami. „Literowe zabawianki” niezwykle pobudzają dziecięcą wyobraźnię. Często bywa też tak, że dzieci podsuwają mi pomysły związane z rozwijaniem jakiegoś tematu. Tak było np. z propozycją wycieczki do pracowni krawieckiej podczas poznawania literki E – Elegantki. W jej następstwie stworzyliśmy przedszkolną pracownię szalonych krawców, gdzie każde z dzieci wykonywało wykrój stroju dla lalki. Malowaliśmy go na materiałach kredą i wycinaliśmy. Dzieci samodzielnie zszywały stroje, przyszywały guziki. Zajęło nam to mnóstwo czasu, ale dzięki temu E-Elegantka z pewnością pozostanie niezapomniana. Zorganizowaliśmy też pokaz mody dziecięcej połączonej z akcją „second-hand” – wymianą ubraniami przyniesionymi przez dzieci.

 

    Michał Częstochowski

„Literowe zabawianki” pod względem pomysłowości działania, zabawy i eksperymentowania to przysłowiowy worek bez dna. Przedstawiane literki nie przypominają prostych schematów baśniowych postaci, które dzieci znają z kina czy komputera. Wnoszą coś nowego, coś ciekawego i na tyle atrakcyjnego, że dzieci chcą się z nimi zapoznać i zaprzyjaźnić. Poznając literkę, poszukujemy słów zaczynających się na daną literkę , odmieniamy je przez przypadki, nadajemy liczbę mnogą. Kiedy siadamy na dywanie i słuchamy opowieści, to zaciekawione dzieci zadają zwykle to samo pytanie: „Co teraz się stanie? Kogo Tosia spotka?”. Słuchają wytrwale i chcą wiedzieć, co się danej literce przydarzy. Później potrafią odtworzyć tę całą historię, dołożyć do tego jeszcze dodatkowe wątki.

Literowe zabawianki

Odwiedź nas

     

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl