Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Literowe zabawianki seria dla pięciolatków autorstwa Joanny Białobrzeskiej

Pewnego dnia Tosia otrzymuje tajemniczą przesyłkę. W paczce jest książka. Gdy dziewczynka zaczyna ją przeglądać, dzieje się coś niezwykłego… Przenosi się do Królestwa Literek. Oto początek niesamowitych przygód z literkami.

 

Każda bajka to historia poznania jednej spersonifikowanej literki. Pierwszą literą, którą Tosia poznaje jest E – Elegantka. Pasją Elegantki jest moda.

 

Zabawa z każdą literą trwa kilka dni. Dzieci mają do wykonania różnorodne zadania, m. in. kolorują lub wyklejają litery, omawiają ilustrację ukazującą daną literę w charakterystycznej dla niej sytuacji, rysują obrazki według własnego pomysłu, analizują i omawiają zdjęcia oraz historyjki obrazkowe. Projektują np. bilet czy medal. Poznają zasady zdrowego żywienia przy okazji poznania liter Ł – Łakomej i Ż – Żarłocznej. Różnicują środowiska przyrodnicze z żyjącymi w nich zwierzętami, analizują zjawiska charakterystyczne dla pór roku.

 

Rozmawiamy o emocjach

Bajkowe literki wprowadzają dzieci w świat emocji, sposoby ich okazywania oraz rozumienia sytuacji, które je wywołują. Tosia poznaje literki: R – Radosną, M – miłą,  U – Upartą, S – Smutną, K – Kłótliwą, O – Obrażalską i Z – Złośliwą.

Literowe zabawianki inspirują do omawiania wielu zagadnień, dzięki którym w naturalny sposób można rozmawiać z dziećmi o różnych emocjach i ich wpływie na nasze zachowania w relacji z innymi osobami. Spersonifikowane literki mają różne charakterki warto je dokładniej poznać , by zrozumieć, że nie zawsze nasze zachowania wynikające z emocji są dla innych miłe.

 

Bajki czyta Edyta Olszówka (Płyty CD).

 

 

Oto literki z Królestwa Literek:

               

               

               

                

                

 

   Anna Wolska-Mielniczuk

Już dwukrotnie z różnymi grupami miałam okazję pracować z tym pakietem. Podoba mi się pomynadania cech charakteru literkom. To jest chyba najciekawsze dla dzieci, że nie poznają litery R, tylko Radosną, więc łatwiej jest im zapamiętać literki, kojarząc je z pewnymi postaciami i cechami. Atrakcyjne bajki towarzyszące każdej literce. W czasie ich słuchania dzieci bardzo mocno przeżywają opisywane przygody.

 

    Ewelina Mianowicz-Mikołajczyk

Dotychczas prowadziłam dwie grupy pięciolatków, wykorzystując „Literowe zabawianki”. Podoba mi się ten pakiet, ponieważ pozwala na twórczą pracę z dziećmi. Jest tam mnóstwo propozycji zabaw wspierających poznawanie świata. Ale także ja, jako nauczyciel, mam wiele inspiracji i zachęty do podejmowania własnych działań. Pracę z tymi materiałami mogłam dostosować do potrzeb moich grup, w których były dzieci z różnorodnymi trudnościami. „Literowe zabawiankiniezwykle pobudzają dziecięcą wyobraźnię. Często bywa też tak, że dzieci podsuwają mi pomysły związane z rozwijaniem jakiegtematu. Tak było np. z propozycją wycieczki do pracowni krawieckiej podczas poznawania literki E Elegantki. W jej następstwie stworzyliśmy przedszkolną pracownię szalonych krawców, gdzie każde z dzieci wykonywało wykrój stroju dla lalki. Malowaliśmy go na materiałach kredą i wycinaliśmy. Dzieci samodzielnie zszywały stroje, przyszywały guziki. Zajęło nam to mnóstwo czasu, ale dzięki temu E-Elegantka z pewnością pozostanie niezapomniana. Zorganizowaliśmy też pokaz mody dziecięcej połączonej z akcją „second-hand” – wymianą ubraniami przyniesionymi przez dzieci.

 

     Michał Częstochowski

„Literowe zabawianki” pod względem pomysłowości działania, zabawy i eksperymentowania to przysłowiowy worek bez dna. Przedstawiane literki nie przypominają prostych schematów baśniowych postaci, które dzieci znają z kina czy komputera. Wnoszą coś nowego, coś ciekawego i na tyle atrakcyjnego, że dzieci chcą się z nimi zapoznać i zaprzyjaźnić. Poznając literkę, poszukujemy słów zaczynających się na daną literkę , odmieniamy je przez przypadki, nadajemy liczbę mnogą. Kiedy siadamy na dywanie i słuchamy opowieści, to zaciekawione dzieci zadają zwykle to samo pytanie: „Co teraz się stanie? Kogo Tosia spotka?”. Słuchają wytrwale i chcą wiedzieć, co się danej literce przydarzy. Później potrafią odtworzyć tę całą historię, dołożyć do tego jeszcze dodatkowe wątki.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl