
Joanna Białobrzeska
to, o czym mówi i pisze, poprzedza obserwacjami i rozmyśleniami nad najlepszymi metodami uczenia i wychowywania dzieci. U niej nie ma teorii bez praktyki. Program jest dobry, jeśli jest realizowany i prowadzi do osiągnięcia zakładanego celu.
Zadziwia zasobami sił. A dodatkowo zaraża nimi innych. Imponujący dorobek Joanny Białobrzeskiej tworzy przede wszystkim własna, duża rodzina. Jest żoną Piotra Białobrzeskiego, wydawcy i pedagoga, mamą czworga dzieci, babcią czworga maluchów. Ten największy dorobek dopełniają stworzone od podstaw placówki Didasko: wydawnictwo, przedszkole, szkoła podstawowa, gimnazjum. Minęło ćwierć wieku, odkąd Joanna Białobrzeska nie zmienia kursu na tworzenie i popularyzowanie mądrych, efektywnych, ciekawych form edukacji. Prowadziła m.in. program kulinarno-edukacyjny „Kuchcikowo” w TVP. Obecnie współtworzy audycję radiową „Wychowywać, ale jak?” w Radiu Warszawa.
Joanna Białobrzeska napisała ponad 100 książek, w większości są to materiały do edukacji wczesnoszkolnej i wychowania przedszkolnego.
I kilka razy więcej artykułów prasowych, programów, projektów. Organizuje festiwale tematyczne i akcje charytatywne oraz konferencje (m.in. „Miejmy odwagę uczyć i wychowywać”) i warsztaty dla nauczycieli w całym kraju, a także za granicą. Każde takie wydarzenie to wiele spotkań. Niezwykłe wrażenie wywarło to ostatnie z pewną młodą nauczycielką. Przyszła do niej, jak do mamy albo do starszej siostry, albo jak do doświadczonej koleżanki po fachu. Z całą szczerością zwierzyła się, że tyle by chciała zmienić w swojej szkole, ale napotyka wiele barier, że czuje się zniechęcona do zawodu.
Na pytanie „Co dalej, pani Joanno?” – Joanna Białobrzeska odpowiedziała młodej nauczycielce – pani to może całą szkolę przewrócić do góry nogami, a jeśli całej się nie da, to niech pani pamięta, że za zamkniętymi drzwiami sali, w której prowadzi pani swoją lekcję, zaczyna się pani królestwo. I ma pani prawo, i obowiązek panować w nim jak najlepiej pani potrafi, aby uczniowie nigdy nie zapomnieli pani oddania, serca, mądrości i uśmiechu – dodała, podkreślając, że wielkie rzeczy powstają z małych albo nawet z tego, czego jeszcze nie ma. To prawda, że coś powstaje z niczego, jeśli tylko zechcesz.
NAGRODY PRZYZNANE JOANNIE BIAŁOBRZESKIEJ:
- 2000 Nauczyciel Roku przyznany Joannie Białobrzeskiej przez MEN.
- 2000 Nagroda Edukacja 2000 dla serii podręczników pt. „Ja, Ty – My” przyznana Joannie Białobrzeskiej przez Targi Książki Edukacyjnej.
- 2004 Parasol Szczęścia w kategorii RADOŚĆ przyznana Joannie Białobrzeskiej przez miesięcznik „Twoje Dziecko” za pomysłowość i wytrwałość, która całkiem odmieniła edukację najmłodszych dzieci oraz pozwoliła rozkwitnąć ich pasji poznawania świata.
- 2007 Nagroda im. Marii Weryho-Radziwiłłowicz przyznana jest przez miesięcznik „Bliżej Przedszkola”.
- 2009 Nagroda im. Filipa Kallimacha za wybitne osiągnięcia w sferze edukacji przyznana decyzją zespołu „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI”.
- 2010 Certyfikat Klasy Marzeń 2010 za pakiet edukacyjny „Od A do Z” dla klasy I autorstwa Joanny Białobrzeskiej przyznany w czasie Targów Edukacyjnych EDUKACJA 2010.
- 2014 Mały FENIKS 2014 przyznany decyzją kapituły Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS za dokonania w zakresie promocji książek i wartości religijnych w mediach.
Felietony filmowe Joanny Białobrzeskiej "Białobrzeska do tablicy!" (kliknij na baner):
![]() |
"Hipokryzja i edukacja"wystąpienie Joanny Bialobrzeskiej na TEDxWarsaw |
![]() |
"Najpierw ograniczamy dzieci w rozwoju, a potem poganiamy" wywiad z Joanną Białobrzeską, (juniorowo.pl) |
![]() |
"Mordujemy je na dzień dobry". Jak polska edukacja zabija potencjał i kreatywność, nie tylko u dzieci"wywiad z Joanną Białobrzeską, (mamadu.pl) |
![]() |
wywiad z Joanną Białobrzeską, (millionclouds.pl) |