Wczytuję dane...
O nas

 

DIDASKO znaczy uczę!

30 lat temu dwudziestokilkuletnia Joanna Białobrzeska, żona Piotra, mama malutkiego Maćka założyła w niewielkim pomieszczeniu prywatną zerówkę dla kilkunastu dzieci. Po kilku tygodniach pracy pełna zapału młoda nauczycielka stwierdziła, że nie ma na rynku pomocy dla nauczycieli a jedyny podręcznik dla sześciolatków spotyka się ze znacznym sprzeciwem uczących się z niego dzieci. Joanna zaczęła pisać i tworzyć na każdą lekcję własne pomoce, nowe ćwiczenia, wymyślać historyjki i opowiadania. Dzieci były zachwycone, pracowały z wielkim zapałem i radością. 

 

Widząc, jakie rezultaty przynosi praca z nowymi pomocami i jak dużo daje jej to satysfakcji Joanna postanowiła zebrać swoje prace w podręcznik. 1 grudnia 1991 roku została zarejestrowana spółka Didasko. Pierwszym wydanymi produktami była wyprawka i zestaw książeczek do zerówki. Przez kolejne kilka było coraz więcej nowych pomysłów, nieustające spotkania z nauczycielami, nowo wydawane książki. Wydawnictwo Didasko ruszyło pełną parą zyskując coraz więcej nauczycieli i dzieci, którzy chcieli pracować z nowymi, tak innymi od dotychczasowych książkami. Piotr – absolwent Politechniki, z wykształcenia optyk, w miarę rozrastania firmy zaczął zajmować się grafiką komputerową, składem książek i prowadzeniem spółki. Zerówka funkcjonowała nadal, ale to było już za mało. Dzieci nie chciały odchodzić z Didasko.

W 1996 roku Joanna – wówczas już mama trzech synów, aktywna nauczycielka, autorka kolejnych nowych książek – otworzyła szkołę podstawową. W Prywatnej Szkole Podstawowej nr 98 DIDASKO uczy się, co roku, ponad 210 dzieci w klasach 1- 6. Pierwsi jej absolwenci są już dorosłymi studentami, bez kompleksów zdobywającymi świat i z podniesionymi głowami stawiającymi czoła wyzwaniom życia. 

W 2003 roku do Didaskowej Rodziny, oprócz Szkoły Podstawowej Didasko i Wydawnictwa Didasko doszło Prywatne Przedszkole „Rośnij z Didasko”, prowadzone wg. programu „Rośnij z Didasko” połączonego z unikatowym cyklem zajęć zaproponowanych przez Joannę Białobrzeską, co stanowi spójną metodę pracy przedszkolakami. Zajęcia te pozwalają dzieciom wszechstronnie się rozwijać, wyzwalają ich spontaniczną radość, uczą współpracy w grupie, rozwijają twórcze myślenie, zgodnie z obowiązującym w przedszkolu mottem „Jestem taki ciekawy świata. Pozwól mi poznać, doświadczyć, zrozumieć”.

Co roku Didasko wspomaga najbiedniejsze rodziny w dzielnicy przygotowując dla nich, z podarunków przyniesionych przez uczniów i pracowników szkoły, przedszkola i wydawnictwa, paczki świąteczne. Sponsoruje także wyjazdy praskich dzieci na wypoczynek wakacyjny. W swoje działania Didasko stara się włączać placówki oświatowe z okolicy. Wspiera także, służąc pomocą merytoryczną oraz finansową, organizowane u nich imprezy. Za swoją działalność na terenie Pragi i dla Pragi pani Joanna Białobrzeska odebrała w 2005 roku w imieniu Szkoły Podstawowej nr 98 Didasko medal 350-lecia nadania Pradze praw miejskich.

Filozofia DIDASKO

Dopiero współdziałanie tych trzech podmiotów w pełni oddaje filozofię Didasko, w której dziecko jest najważniejsze. To ono jest kimś specjalnym. Widać to w przedszkolu, widać to w szkole a także widać to w książkach i materiałach oferowanych dla dzieci w wieku 3-10 lat. Właśnie to podejście sprawia, że do Didasko przyjeżdżają nauczyciele z całej Polski, aby uczestniczyć w zajęciach otwartych, lekcjach pokazowych, licznych warsztatach. To dla nich Didasko od kilku lat organizuje w wielu miastach cykl konferencji usiłując zaszczepić wśród polskich nauczycieli nową filozofie nauczania, wykorzystującą najnowsze światowe osiągnięcia. Wszystko po to, aby nauczyciele odnaleźli satysfakcję ze swojej pracy a dzieci wchodziły w kolejne dni swego życia coraz bardziej ciekawe świata, pełne optymizmu, wiary w swoje możliwości, otwarte, twórcze. Tak jak dzieci z Didasko. 

Po to, by kiedyś miały odwagę marzyć. I miały odwagę te swoje marzenia urzeczywistniać…